1
2
3
4
5

Proti nesvornosti. - 1Odkiaľ sú medzi vami boje a odkiaľ rozbroje? Či nie odtiaľ - z vašich žiadostivostí, ktoré broja vo vašich údoch? 2Žiadostiví ste, a nemáte. Vraždíte a závidíte, a nemôžete nič dosiahnuť. Hádate sa a bojujete. Nič nemáte, lebo neprosíte. 3Prosíte, a nedostávate, lebo zle prosíte; chcete to využiť na svoje náruživosti. 4Cudzoložníci, neviete, že priateľstvo s týmto svetom je nepriateľstvo s Bohom?!

Kto teda chce byť priateľom tohto sveta, stáva sa nepriateľom Boha. 5Alebo si myslíte, že Písmo nadarmo hovorí: "Takmer žiarlivo túži po nás Duch, ktorý v nás prebýva"? 6Dáva však väčšiu milosť; preto hovorí:

"Boh pyšným odporuje,
ale pokorným dáva milosť."

7Podriaďte sa teda Bohu; diablovi sa vzoprite a ujde od vás. 8Priblížte sa k Bohu a on sa priblíži k vám. Obmyte si ruky, hriešnici, a očistite si srdcia, vy, čo máte rozpoltenú myseľ. 9Precíťte svoju úbohosť, žiaľte a plačte. Váš smiech nech sa obráti na nárek a radosť na žiaľ. 10Pokorte sa pred Pánom a on vás povýši.

Proti osočovaniu. - 11Bratia, neosočujte jeden druhého. Kto osočuje brata alebo svojho brata posudzuje, osočuje zákon a odsudzuje zákon. Ale ak odsudzuješ zákon, nie si plniteľ zákona, ale sudca. 12Jeden je zákonodarca a sudca, ktorý môže spasiť i zahubiť. Ale kto si ty, že súdiš blížneho?

Proti pozemskému zmýšľaniu. - 13A teraz vy, čo hovoríte: "Dnes alebo zajtra pôjdeme do toho a toho mesta, pobudneme tam rok a budeme kupčiť a zarábať," 14- vy predsa neviete, čo bude zajtra s vaším životom! Veď ste ako para, ktorá sa na chvíľku ukáže a potom zmizne. 15Namiesto toho by ste mali hovoriť: "Ak Pán bude chcieť, budeme žiť a urobíme toto alebo ono." 16Ale vy sa teraz chválite vo svojej pýche; a každá takáto chvála je zlá. 17Kto teda vie dobre robiť, a nerobí, má hriech.